Antikoncepce a zdraví


Antikoncepční tablety mimo jiné ochraňují zdraví

  • Regulace menstruačního krvácení a menstruačních bolestí
  • Kontraceptiva účinně léčí děložní krvácení neorganického původu.
  • Upravují nepravidelné krvácení a mírní silné menstruační bolesti.
  • Výskyt anémie z nedostatku železa (chudokrevnosti) je během užívání tablet nižší.
  • Tablety upravují rovnováhu ženských hormonů, jejichž nedostatek je často vyvolaný stresem.
    Ženy s nepravidelným menstruačním krvácením otěhotní s nižší pravděpodobností. V případě chtěného těhotenství je hlavním úkolem vyléčení základního onemocnění, poruchy ovulace. V ostatních případech může pomoci antikoncepce. Často se stává, že menstruační cyklus je po vysazení antikoncepce nepravidelný. V tomto případě porucha cyklu není způsobena tabletami. Antikoncepce zakryla již existující poruchu v hormonální rovnováze a zabránila jejím možným pozdním komplikacím.

Premenstruační syndrom

Je to stav provázený zvýšením hmotnosti, zvýšenou psychickou podrážděností, nechutenstvím a bolestmi hlavy ve druhé polovině cyklu. Používáním vhodných tablet se stav zlepšuje.

Prevence zánětů v oblasti pánve

Nejčastějším patogenním mikroorganismem je Chlamydia trachomatis. Během užívání antikoncepce se infekce Chlamydií vyskytuje méně často, protože díky tabletám se hlen děložního krčku stává obtížně prostupným pro tyto patogeny. Pánevní záněty způsobené Chlamydií jsou nejčastější příčinou neplodnosti. Takže antikoncepce nezpůsobuje neplodnost, ale částečně chrání proti dvěma nejčastějším organickým příčinám neplodnosti (druhou je endometrióza, viz níže). Tablety tedy chrání plodnost žen.

Prevence nádorových onemocnění vaječníků

Hormonální antikoncepce snižuje asi o 50% riziko vzniku nádoru vaječníku. Bylo dokázáno, že vznik nádoru vaječníku je přímo úměrný počtu ovulací během života. Proto trvalé potlačení ovulace chrání před tímto často smrtelným onemocněním.

Prevence rakoviny dělohy

Zhoubné nádory děložní sliznice mohou být způsobeny poruchou hormonální rovnováhy, která způsobuje také poruchy menstruačního cyklu a plodnosti. Tato rovnováha může být zcela upravena antikoncepcí.

Prevence nezhoubných onemocnění dělohy, prsu a cyst prsu

Také tato onemocnění se rozvíjejí vlivem dříve zmíněného mechanismu.

Prevence aterosklerózy (kornatění cév)

Mechanismus tohoto příznivého účinku zatím není znám.

Zpomalení procesu řídnutí kostí (osteroporózy)

Příčinou osteoporózy po přechodu je nedostatek estrogenů. Hormonální antikoncepce je schopna zabránit časné osteoporóze udržením téměř optimální hormonální rovnováhy.

Prevence vzniku mimoděložního těhotenství

Předpoklad vzniku mimoděložního těhotenství - ovulace - během užívání tablet nenastane.

Snížení výskytu a závažnosti některých autoimunitních onemocnění

Struktura a aktivita progesteronové složky je podobná některým protizánětlivým lékům.

Prevence benigních cyst vaječníků

Tzv. funkční cysty jsou vedlejším produktem procesu ovulace. Tablety inhibují ovulaci od prvního dne, proto snižují výskyt ovariálních cyst o 90%.

Prevence výskytu částic děložní sliznice mimo děložní dutinu (endometrióza)

V případě silné menstruace se mohou dostat životaschopné částice děložní sliznice vejcovodem do dutiny břišní. Někdy tam tyto částice ulpí a pokračují ve své cyklické funkci. Následkem toho se vytvářejí krví naplněné cysty, které způsobují během menstruace akutní bolest v dutině břišní a mohou vyvolat těžké srůsty v pobřišnici. Endometrióza tím, že může i uzavřít vejcovody, často vede k neplodnosti. Antikoncepce snižuje intenzitu krvácení při menstruaci a intenzitu děložních stahů během menstruace, proto menstruační krvácení do dutiny břišní se vyskytuje méně často a v lehčí formě. Hormony obsažené v tabletách neumožňují buňkám děložní sliznice přežití mimo dělohu. Některé typy tablet jsou schopné léčit již existující endometriózu.

Léčebný efekt na některé kožní syndromy

Ve většině případů mají antikoncepční tablety léčebný efekt na akné, vypadávání vlasů mužského typu, mazotok a nadměrné ochlupení, jejichž vznik se přisuzuje aktivitě mužských pohlavních hormonů.