Časté dotazy


 • Která tableta je nejlepší?

  Ta nejlepší tableta zatím nebyla vynalezena. V každém případě je výběr té nejlepší tablety závislý na vrozených předpokladech pacientky, aktuálním zdravotním stavu ženy a její citlivosti a v neposlední řadě také na finanční situaci. V posledních letech rozšířil výběr antikoncepčních tablet, takže si každý může najít - dle již dříve jmenovaných aspektů - tabletu, která je nejvhodnější. Doporučení správných antikoncepčních tablet je úkolem gynekologa.

 • Kterou tabletu nejdříve?

  Ponecháme-li stranou kondom, jehož výhody pro mladou populaci jsou jasné a nepochybné, je obecně pro adolescentní dívku nejvhodnější kombinovaná hormonální antikoncepce. Její velkou výhodou v této věkové skupině je příznivý vliv na bolestivost a sílu menstruací a na pokles rizika pánevních zánětů.
  U mladých dívek není rozdíl mezi přípravky s novými typy progestinů a přípravky staršími, rovněž mezi tzv. monofázickými a trifázickými preparáty.
  Předpis antikoncepce patří do rukou lékaře - gynekologa.

 

 • Kdy se obrátit na gynekologa?

  1. Pokud se rozhodnete užívat antikoncepci.
  2. V případě výskytu potíží.
  3. Každoročně, a to i v případě, že se potíže nevyskytnou.
  4. V případě výrazné změny zdravotního stavu.
  5. Pokud plánujete změnu antikoncepce.

  Nepřijímejte tablety ani rady od nekompetentních osob. Reklamy v mediích jsou často zavádějící, tvrdí, že doporučovaná antikoncepce je stejně vhodná pro každého.

 • Hormonální antikoncepce a gravidita

  Hormonální antikoncepce není nebezpečná pro narozené děti. Nepočítáme se vznikem poškození plodu ani v případě, že žena otěhotní během užívání tablet. Nicméně doporučujeme vysadit kontraceptiva 3 měsíce před plánovaným těhotenstvím, aby se stačila obnovit rovnováha měsíčního cyklu, jelikož tato nerovnováha může zvýšit riziko spontánního potratu.

 • Jak dlouho mohou být tablety užívány?

  Věk není nemocí, proto není kontraindikací pro hormonální antikoncepci. Tablety jsou kontraindikovány až v přechodu, kdy antikoncepce již není nutná. Samozřejmě výskyt onemocnění, kdy může být užívání hormonální antikoncepce nebezpečné, s věkem stoupá. Hormonální antikoncepce může být používána až do klimakteria (45 - 50 let). Na užívání antikoncepce je vhodné navázat hormonálními substitučními léky v přechodu, aby se předcházelo stárnutí a nemocem provázejícím stárnutí.

 • Kdy tablety změnit?

  Pokud se antikoncepce osvědčí, je nesmyslné ji měnit. Důvodem k výměně tablet je výskyt vedlejších účinků, změna zdravotního stavu a věk ženy. Za změnu antikoncepčního přípravku zodpovídá gynekolog.

 • Obnovení plodnosti

  Obnovení plodnosti nastává zpravidla 1-3 měsíce po vysazení tablet. Proto doporučujeme tablety vysadit 3 měsíce před plánovaným otěhotněním. Pokud žena neotěhotní do jednoho roku, je třeba pátrat po jiné příčině neplodnosti.