Časté dotazy

Zde najdete odpovědi na časté dotazy, které nám kladete.

Která tableta je nejlepší?

Ta nejlepší tableta zatím nebyla vynalezena. V každém případě je výběr té nejlepší tablety závislý na vrozených předpokladech pacientky, aktuálním zdravotním stavu ženy a její citlivosti a v neposlední řadě také na finanční situaci. V posledních letech rozšířil výběr antikoncepčních tablet, takže si každý může najít - dle již dříve jmenovaných aspektů - tabletu, která je nejvhodnější. Doporučení správných antikoncepčních tablet je úkolem gynekologa.

Kterou tabletu nejdříve?

Ponecháme-li stranou kondom, jehož výhody pro mladou populaci jsou jasné a nepochybné, je obecně pro adolescentní dívku nejvhodnější kombinovaná hormonální antikoncepce. Její velkou výhodou v této věkové skupině je příznivý vliv na bolestivost a sílu menstruací a na pokles rizika pánevních zánětů. U mladých dívek není rozdíl mezi přípravky s novými typy progestinů a přípravky staršími, rovněž mezi tzv. monofázickými a trifázickými preparáty. Předpis antikoncepce patří do rukou lékaře - gynekologa.

Kdy se obrátit na gynekologa?

  1. Pokud se rozhodnete užívat antikoncepci.
  2. V případě výskytu potíží.
  3. Každoročně, a to i v případě, že se potíže nevyskytnou.
  4. V případě výrazné změny zdravotního stavu.
  5. Pokud plánujete změnu antikoncepce.

Nepřijímejte tablety ani rady od nekompetentních osob. Reklamy v mediích jsou často zavádějící, tvrdí, že doporučovaná antikoncepce je stejně vhodná pro každého.

Hormonální antikoncepce a gravidita

Hormonální antikoncepce není nebezpečná pro narozené děti. Nepočítáme se vznikem poškození plodu ani v případě, že žena otěhotní během užívání tablet. Nicméně doporučujeme vysadit kontraceptiva 3 měsíce před plánovaným těhotenstvím, aby se stačila obnovit rovnováha měsíčního cyklu, jelikož tato nerovnováha může zvýšit riziko spontánního potratu.

Jak dlouho mohou být tablety užívány?

Věk není nemocí, proto není kontraindikací pro hormonální antikoncepci. Tablety jsou kontraindikovány až v přechodu, kdy antikoncepce již není nutná. Samozřejmě výskyt onemocnění, kdy může být užívání hormonální antikoncepce nebezpečné, s věkem stoupá. Hormonální antikoncepce může být používána až do klimakteria (45 - 50 let). Na užívání antikoncepce je vhodné navázat hormonálními substitučními léky v přechodu, aby se předcházelo stárnutí a nemocem provázejícím stárnutí.

Kdy tablety změnit?

Pokud se antikoncepce osvědčí, je nesmyslné ji měnit. Důvodem k výměně tablet je výskyt vedlejších účinků, změna zdravotního stavu a věk ženy. Za změnu antikoncepčního přípravku zodpovídá gynekolog.

Obnovení plodnosti

Obnovení plodnosti nastává zpravidla 1-3 měsíce po vysazení tablet. Proto doporučujeme tablety vysadit 3 měsíce před plánovaným otěhotněním. Pokud žena neotěhotní do jednoho roku, je třeba pátrat po jiné příčině neplodnosti.


Poslední příspěvky

Zobrazit poslední články »