Kompletní průvodce nouzovou antikoncepcí

Nouzová antikoncepce je metoda, která se používá po nechráněném pohlavním styku, aby se minimalizovalo riziko nechtěného těhotenství. Nechráněným pohlavním stykem se myslí sex bez použití ochrany, nebo i sex, při kterém byl použit například kondom, ale třeba praskl. Může se jednat i o nechtěný styk. V tomto článku najdete všechny informace o nouzové antikoncepci, které potřebujete vědět. Nouzová antikoncepce je volně prodejná bez lékařského předpisu. Vždy si důkladně přečtěte Přibalovou informaci, která je v každé krabičce léčivého přípravku!

Antikoncepce.com - kompletní průvodce nouzovou antikoncepcíAntikoncepce.com - kompletní průvodce nouzovou antikoncepcíAntikoncepce.com - kompletní průvodce nouzovou antikoncepcí

Protože se nechci bát

Ahoj, průšvih, stala se nám s Martinem "nehoda" ... 😭😭😭
???
Prasknul nám kondom, co teď?
Hele neboj, skoč si do lékárny a kup si Postinor. Ale chvátni, čím dřív ho vezmeš, tím líp.
Ach jo, já ale slyšela strašný věci o užívání těch pilulek 😩. Jako neplodnost, tloustnutí a vůbec bych do sebe nerada cpala umělé hormony.
Neboj – to jsou jen mýty. Něco si o tom pak přečti. S neplodností a tloustnutím to nemá co dělat. Většina žen tyto léky dobře snáší a nejsou s nimi žádné problémy
Takže myslíš, že se nemám bát?
Ne! A teď ale honem utíkej do lékárny 🚑. Ideálně je vzít si Postinor do 12 hodin 🕣, to je nejúčinnější a o to ti jde. Nejpozději to musíš vzít do 72 hodin, ale je zbytečné čekat, když máš lékárnu za rohem..
Díky Kláro 😘... Tak já běžím. Písnu později.

Co je pohotovostní antikoncepce a jak funguje?

Ve videu odpovídá: Mgr. MUDr. Jan Greguš

Nouzová antikoncepce

Přehled všech pojmů a metod nouzové antikoncepce

Dívka si snaží vybrat

Oplodnění krok po kroku (a kdy si vzít pilulku)

Dívka si snaží vybrat
  • Ovulace: Vajíčko je uvolněno z vaječníku. K oplodnění uvolněného vajíčka může dojít 12-24 hodin po ovulaci. Spermie, které oplodní vajíčko, se k němu mohou dostat až po ovulaci (z pohlavního styku, který byl těsně po ovulaci), nebo na vajíčko mohou již čekat až 3-5 dní (z pohlavního styku, který byl před ovulací).Nouzová antikoncepce může zabránit uvolnění vajíčka z vaječníku. Je třeba použít nouzovou antikoncepci před ovulací, protože po ovulaci již není schopná zabránit těhotenství. Je třeba mít na paměti, že nouzová antikoncepce posune ovulaci o cca týden, takže po jejím použití je nutné až do nástupu menstruace používat bariérovou antikoncepci, například kondom, aby žena neotěhotněla při dalším nechráněném pohlavním styku.
  • Oplodnění: Spermie pronikne do vajíčka a dojde k oplodnění. Nouzová antikoncepce už v tomto momentě nefunguje.
  • Cesta vejcovodem: Oplodněné vajíčko putuje vejcovodem směrem k děloze. Dochází při tom k dělení buněk a vzniku embrya.
  • Implantace: Embryo se implantuje (uhnízdí) do děložní sliznice, kde začne těhotenství.

Spočítej si, zda si stihneš vzít pilulku

Nejčastější chyba, kterou lidé dělají, je že si vzpomenou na pilulku až po 72 hodinách. V takovém případě je pilulka k ničemu. Proto je důležité si spočítat, zda si pilulku stihnete vzít včas.
(níže uvedný výpočet je pouze orientační a nemůže nahradit lékařskou konzultaci)


Spusť kalkulačku

Ptáše se? My odpovídáme!

✌️ Jak nouzovou anitkoncepci použít?

Pro optimální výsledky je ideální užít „tabletku po“ do 12 hodin po nechráněném pohlavním styku, ale můžeš ji užít až do 72 hodin. Bez ohledu na fázi tvého menstruačního cyklu můžeš tento přípravek užít, pokud není opožděná mestruace. Po užití "nouzovky" doporučujeme používat jinou metodu antikoncepce (např. kondom) až do začátku dalšího menstruačního cyklu. Opakované užití nouzové antikoncepce během jednoho menstruačního cyklu moc nedoporučujeme, protože to může snížit účinnost antikoncepce a zvýšit riziko poruchy cyklu.

🤗 Jaká je účinnost nouzové antikoncepce?

„Pilulka po“ je skvělý nástroj, který ti může pomoci v nouzových situacích, ale je důležité si uvědomit, že není 100% účinná. Čím dříve ji užiješ po nechráněném pohlavním styku, tím lépe funguje. Pokud ji užiješ více než 72 hodin po styku, může se pravděpodobnost otěhotnění zvýšit. Pokud se tvá menstruace opozdí o více než 5 dní, nebo pokud máš jakékoliv neobvyklé příznaky (například neobvyklé krvácení nebo silnou bolest břicha), je důležité vyloučit možnost těhotenství.

🤔 Jsou případy, kdy bych neměla pilulku použít?
Existují některé situace, kdy bys neměla použít „pilulku po“. Pokud jsi přecitlivělá na levonorgestrel nebo na jakoukoliv další látku v přípravku, měla bys ji vyhnout. Stejně tak, pokud jsi měla v minulosti mimoděložní těhotenství, zánět vejcovodu, závažné jaterní potíže nebo nemoci, které omezují vstřebávání látek z tenkého střeva (jako je Crohnova nemoc), neměla bys ji užívat. Tato metoda není určena pro dívky, které ještě neměly svou první menstruaci. A konečně, pokud jsi již těhotná nebo si myslíš, že bys mohla být, „pilulka po“ není správnou volbou - není to „potratová pilulka“ a nemůže těhotenství ukončit.
🚧 Na co bych si měla dát pozor?
Pokud se stane, že otěhotníš i po užití „pilulky po“, je důležité, aby ses obrátila na svého lékaře. Neexistují žádné důkazy o tom, že by tento přípravek mohl poškodit vývoj dítěte v děloze, pokud jej užiješ podle pokynů. Tvůj lékař ale může chtít ověřit, zda se nejedná o mimoděložní těhotenství. Je důležité si uvědomit, že některé léky mohou ovlivnit účinnost nouzové kontracepce. To zahrnuje některé antiepileptika, antituberkulotika, léky na HIV nebo rostlinné přípravky s třezalkou tečkovanou. Pokud užíváš některý z těchto léků, tvůj lékař ti může předepsat jiný typ nouzové antikoncepce, jako je nitroděložní tělísko s mědí. Další možností je užití dvojnásobné dávky nouzové antikoncepce. Jakýkoliv vliv ostatních léků na tyto přípravky a možnost zvýšení dávky bys měla konzultovat s lékárníkem nebo lékařem."
👩 A vedlejší účinky? Čekají mě?
Užití „pilulky po“ může ovlivnit tvůj menstruační cyklus a můžeš zaznamenat, že tvá menstruace přijde dříve nebo později než obvykle. Opakované užívání může narušit pravidelnost tvého cyklu, takže to není doporučené. Nouzové antikoncepce jsou obecně účinné a bezpečné, ale jako u všech léků, mohou se objevit vedlejší účinky. Nejčastěji hlášeným vedlejším účinkem je nevolnost. U více než 10 % žen se může po užití přípravku objevit únava, bolest hlavy, bolest v podbřišku nebo nepravidelné krvácení až do doby další menstruace.
🕣 Jak moc opakovaně mohu brát nouzovou antikoncepci?
Pokud bys potřebovala často užívat „pilulku po“, mohlo by být lepší zvážit jinou metodu antikoncepce. Dlouhodobé metody antikoncepce jsou obecně spolehlivější a mohou být šetrnější k tvému tělu. Je důležité si uvědomit, že nouzová antikoncepce nenahrazuje nutnou ochranu proti sexuálně přenosným nemocem - to může poskytnout pouze kondom. Před užitím „pilulky po“ se doporučuje seznámit se s příbalovou informací, kde nalezneš další informace o užívání nouzové antikoncepce. Pokud máš jakékoliv otázky o užívání těchto přípravků, neváhej se obrátit na svého lékaře nebo lékárníka.

Máš dotaz? Dej nám vědět!


Poslední příspěvky

Zobrazit poslední články »