Jak to funguje?

Jen málo skupin léků je opředeno tak velkým množstvím mylných informací jako antikoncepce. I média publikovala několik článků o nešťastných osudech žen, které užívaly antikoncepci a o vážných onemocněních způsobených "tabletami". Avšak skutečnost, že hormonální antikoncepce je významným ochranným faktorem zdraví, je veřejnosti známá méně.

Jak antikoncepce zabraňuje otěhotnění?

Záleží na typu antikoncepce, zda se jedná o antikoncepci kombinovanou (obsahuje estrogen a gestagen) nebo čistě gestagenní (obsahuje pouze gestagen).

Zabraňuje ovulaci (uvolnění vajíčka)

Způsobuje zahuštění cervikálního hlenu a tím zhoršuje podmínky pro průchod spermií děložním hrdlem

Snižuje výšku endometria (sliznice v dutině děložní) a tím zabraňuje uhnízdění oplodněného vajíčka

Stále vyšší počet celosvětově uznávaných odborníků hormonální antikoncepci upřednostňuje. V roce 1973 se delegáti zemí střední a východní Evropy zúčastnili konference organizované Světovou zdravotnickou organizací (WHO) v maďarském Segedu. Cílem této konference bylo analyzovat tragickou situaci gynekologické osvěty v dané oblasti, zjistit její příčiny a najít řešení. Statistická data ukázala výhody antikoncepce a proto dle doporučení WHO má propagace hormonální antikoncepce pro zdraví populace velký význam. Není náhodou, že mnoho odborníků zastává názor, že hormonální antikoncepce je jedním z nejdůležitějších mezníků v historii medicíny, vedle imunizace a antibiotik.


Poslední příspěvky

Zobrazit poslední články »